FAQ

_FAQ

Prosimy o kontakt z naszym konsultantem – udzieli wyczerpujących informacji na temat tego gdzie i za ile.

Dla domu o metrażu ok. 150 m2 przy naszym klimacie zużycie sezonowe wynosi ok. 5 – 6 ton.

W zależności od instalacji pojedyncze zasypanie zbiornika wystarcza na ok. 3 – 7 dni.

Ze względu na niską zawartość popiołu w pellecie (poniżej 1%) wybieranie popielnika w sezonie odbywa się raz na miesiąc.
Tak zdecydowanie – poziom hałasu emitowany przez kocioł na pellet jest nieznaczny. Na pewno nie jest to uciążliwe, szczególnie biorąc pod uwagę, że kocioł musi stać w osobnym pomieszczeniu.

Tak, ponieważ kocioł na pellet ma własną automatykę z niezbędnymi zabezpieczeniami: przerywanym podajnikiem paliwa, termostatem wody kotłowej, termostatem bezpieczeństwa STB, termostatycznym zaworem bezpieczeństwa podajnika i In. Poza tym paliwo czyli pellet nie jest toksyczny czy wybuchowy.

Kocioł o mocy 23 kW razem ze zbiornikiem zajmuje tylko ok. 2m2  powierzchni. W przypadku dwukrotnego zaopatrzenia w pellet w sezonie, na skład paliwa należy przeznaczyć ok. 2-3 m2 w suchym pomieszczeniu.

Tak, na pewno! Człowiek od początku „oswojenia”ognia wykorzystywał do ogrzewania głównie drewno. Nawet tak długa eksploatacja tych zasobów naturalnych nie ma wpływu zarówno na lokalny jak i globalny ekosystem. Materiałem na pellet jest drewno – najszybciej „odnawiające się” paliwo. Nie można tego powiedzieć o innych paliwach jak węgiel czy ropa.

Pellet jest paliwem ekologicznym gdyż po pierwsze, tak jak inne paliwa z biomasy, jest pochodzenia organicznego, a po wtóre jest wytworzony z materiałów ubocznych przetwórstwa drzewnego. Dlatego w celu wytworzenia paliwa nie ma potrzeby ścinania ani jednego drzewa. Warto zaznaczyć, że materiały uboczne stanowią nawet powyżej 50% pierwotnego surowca drzewnego a dotychczas były zazwyczaj marnotrawione.

Pellet dystrybuowany w Polsce jest dostępny w poręcznych 10 kg i 15 kg workach oraz w opakowaniach „big-bag” – 1 tona.

Ponoć dla całkiem sporej rzeszy klientów, w co trudno uwierzyć, najważniejsze kryterium wyboru pelletu to… kolor(!) Na krajowym rynku biopaliw pellet jasny jest bardziej poszukiwany niż ciemny. Czy naprawdę ciemniejszy kolor pelletu oznacza jego gorszą jakość?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, a mianowicie Pellet wytworzony z drewna liściastego, twardszego (np. dąb, gatunki egzotyczne) jest przecież ciemniejszy z natury, a jednak ten kolor w żaden sposób nie przekłada się na jego jakość.Ciemny kolor pelletu może wynikać również z suszenia surowca w instalacjach bębnowych – a to już kwestia użytej technologii.

Zauważmy rzecz niezmiernie znaczącą: w żadnej normie nie używa się kryterium koloru. I to powinno starczyć za dalsze wyjaśnienia.

Infolinia:
41 243 58 88

PN.-CZW. 7.00-16.00
PT. 7.00-13.00